top of page

Організація роботи з обдарованими дітьми на уроках інформатики та в позаурочний час

    Обов’язок кожного вчителя – виявляти в процесі навчальної діяльності талановитих дітей і створювати творче середовище для їх самореалізації, учити знаходити нестандартні рішення, виявляти ініціативу, творчо мислити, бути суб'єктом навчання. Випускник, що володіє такими навичками, зможе в майбутньому кваліфіковано виконувати професійні обов’язки й бути конкурентоспроможним у високотехнологічному просторі. 
    Обдаровані діти - майбутнє України. Вони забезпечать модернізацію економіки та інноваційний розвиток держави. Тому перед кожним учителем узагалі, і вчителем інформатики зокрема, стоїть завдання створення оптимальних умов для розвитку всебічно обдарованої молоді та забезпечення формування інтелектуального потенціалу нації. Саме з обдарованих дітей виростають майбутні лідери в різних галузях, які принесуть користь суспільству, стануть гордістю держави. Робота з талановитими школярами є одним із важливих, хоч і не нових, напрямів сучасної освіти. 

 

     Яку ж дитину вважати обдарованою? 
Вважається, що обдарована дитина – це дитина, яка має видатні досягнення в конкретній діяльності, чим відрізняється від однолітків. Ознаки обдарованості можуть виявлятися на різних етапах життя людини, з’являтися й згасати на різних етапах навчання, а потім знову виявлятися в майбутньому. У цьому питанні багато залежить від середовища, у яке потрапляє конкретна дитина, та педагогів, які здійснюють навчально-виховний процес. Як правило, обдарованість виявляється в перші десять - п’ятнадцять років життя й визначається лише за реальними результатами в конкретній діяльності.
 

    Як виявити обдаровану дитину? 
Зазвичай діагностика обдарованості школяра повинна проводитися шкільним психологом, але вчитель може це зробити й самостійно під час уроку за зовнішніми ознаками:
- обдарована дитина вже в ранньому дитинстві має високий рівень розумового розвитку і пізнавальної активності. Такі діти мають не по роках розвинуту фантазію, інтуїцію, хорошу пам'ять, високий рівень самостійності в розв’язуванні завдань. 
- обдарована дитина здатна вийти за межі завдання та отримує задоволення під час пошуку його розв’язання. Така дитина потребує вищих розумових навантажень, саме тому намагається більше спілкуватися із старшими за себе людьми, ніж з однолітками, тому що зможе отримати більше цікавої для себе інформації.
- обдарована дитина раніше за однолітків усвідомлює мету й цілі своєї діяльності, оволодіває знаннями у вибраному напрямку. - розумово обдарована дитина має всі необхідні риси для здобуття перемог у різних конкурсах, змаганнях, предметних олімпіадах – це зібраність, уважність, постійна готовність до напруженої роботи. Такі діти в зрілому віці стають знаменитими завдяки успіхам у тому чи іншому напрямках. 
Але, які б не були здібності дітей в ранньому віці, без активної підтримки вчителів і батьків, а також спеціальних методів навчання вони навряд чи досягнуть таких висот, підкоривши які, зможуть досягти визнання.

 

     Робота з обдарованими дітьми на уроках інформатики
  З досвіду роботи знаю, що дійсно обдаровані діти на уроках інформатики зустрічаються доволі часто. На моє переконання, на початковому етапі роботи з обдарованими дітьми вчителю треба зробити все, щоб у школярів були сформовані вміння самостійно здобувати знання з різних джерел, аналізувати факти, формулювати висновки й узагальнення, аргументувати свою відповідь. Моделювання подібних ситуацій на уроці сприяє тому, що кожна обдарована дитина, так чи інакше виявить творчий потенціал, розкриє в собі нові здібності. Тож перший етап у роботі з обдарованими дітьми – надання творчому учневі максимальної самостійності.
    Повністю зосередити роботу з обдарованими дітьми на уроці на розв’язуванні практичних завдань, подібних до тих, що зустрічаються на олімпіадах з інформатики, неможливо, тому що потрібно реалізовувати програму, приділяти увагу всьому класу. Але в даному разі можна скористатися ознаками талановитості, і якщо учень дійсно має великі здібності до інформатики, то йому не потрібно до кінця все роз’яснювати. Якщо в класі є обдаровані діти, то при поясненні нового матеріалу, познайомивши із суттю проблеми й не вникаючи в подробиці, можна запропонувати їм продовжити роботу самостійно, відшукавши свій шлях вирішення задачі, а вчитель у цей час може продовжити роботу з іншою частиною класу. 
     Під час практичної роботи можна запропонувати обдарованим учням самостійно знайти рішення поставленої задачі, а основній частині класу пояснити основні аспекти виконання завдання. Обдарованій дитині дуже важливо само реалізуватися. Якщо приділяти їй таку ж увагу, як й іншим учням класу, не давати максимальної свободи в досягненні поставленої мети, можна тільки зробити гірше й змарнувати здібності учня. Коли обдарований учень усвідомлює, що він всього досяг самостійно й учитель тільки спрямовував його, він буде й далі виявляти самостійність та ініціативність в опануванні предметом та додатковими знаннями й уміннями, унаслідок чого досягатиме максимальних успіхів на предметних олімпіадах та конкурсах. 
   У роботі з обдарованими учнями на уроці використовую диференційовані, індивідуальні завдання та групові форми роботи. Талановитим учням на уроці даю для розв’язання завдання підвищеної складності, а потім вони можуть приєднатися до вчителя в експертній діяльності при перевірці завдань решти класу. Часто на уроках пропоную всім дітям роботу із створення колективного проекту, під час якого учні працюють в групах. На початку уроку розподіляю школярів по групах за рівнем ІТ компетентності, а обдаровані учні, які зазвичай вже опрацювали цю тему самостійно в позаурочний час, допомагають мені корегувати роботу груп, поєднують усе в єдиний проект і самостійно оцінюють роботу кожного.
     У шкільній програмі багато часу приділяється роботі з офісними пакетом програм. Обдаровані діти, на відміну від решти учнів, цей матеріал опрацьовують набагато раніше в позаурочний час. Тому пропоную їм на уроці самостійно виконати одне із завдань міської або обласної олімпіади з ІТ, саме в тій офісній програмі, яка вивчається на уроці, а потім у кінці уроку ознайомити решту класу з алгоритмом виконання роботи. Таким чином, під час уроків обдаровані учні виконують практично всі завдання попередніх міських, обласних та республіканських олімпіад з ІТ.

ПЛАН РОБОТИ З ОБДАРОВАНИМИ ТА ЗДІБНИМИ ДІТЬМИ 

ПО ПРЕДМЕТУ ІКТ  ТА  ІНФОРМАТИКА

Мета:  

l.Виявлення обдарованих дітей.

l.Створення умов для оптимального розвитку обдарованих дітей, чия обдарованість на даний момент може бути ще що не виявилася.

Завдання:

l.передбачати ступінь і метод саморозкриття обдарованих що навчаються, розумовий, емоційний, соціальний розвиток і індивідуальне розходження що навчаються;

l.задоволення потреби в новій інформації;

l.допомога обдарованим дітям у саморозкритті (їхня творча спрямованість, самопрезентація у відносинах).

Серпень

Збір пропозицій по розширенню можливостей реалізації розумового потенціалу дітей  в урочній і позаурочній діяльності.

 

Вересень

Розробка плану роботи з обдарованими дітьми на навчальний рік, складання бази обдарованих дітей

  • Виявлення учнів в 8-11 кл., складання діагностичної карти

  • Розробка програм і планів індивідуальної роботи з дітьми

 

Жовтень

Планування й підготовка проведення шкільних турів предметних олімпіад

Проведення шкільного тура предметних олімпіад

Реєстрація та участь в ІНТЕРНЕТ-ОЛІМПІАДІ З ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

 

Листопад

Підготовка до наступних турів предметних олімпіад та інтернет-олімпіади

Участь у Міжнародному конкурсі «Бобер»

Участь і проведення тижня інформатики

 

Грудень

Продовження участі в предметних міських  олімпіадах

Круглий стіл «Особистісні проблеми обдарованої дитини й шляхи їхнього подолання» (за результатами діагностики)

 

Січень

Продовження участі в конкурсах

 

Лютий

Презентація обдарованих дітей

Моніторинг динаміки працездатності, функціонального стану й стану здоров'я обдарованих учнів.

 

Березень

Захист шкільних проектів

Квітень

Створення портфоліо обдарованих дітей

Створення банку нестандартних завдань по предметах

 

Травень

Аналіз результатів шкільних, міських, обласних олімпіад

bottom of page